Career

We are Czech company placed in Kroměříž with more than 25 years tradition. We are intented on development and production of electronic products for automotive and aircraft industry. We focus on high quality development based on know-how. We have been honestly taken up experiences for the whole time of our activity not only in Czech but also in foreign markets.

AEV spol. s r.o. offers work opportunities and career progression in a wide range of professions at different levels of expertise.

We also offer:

clean and calm working place in air-conditioned production hall, partial flexibility in working hours after agreement, catering allowance in our canteen and more

We will answer your questions on following phone numbers:

Mrs. Lehkoživová - +420 731 616 390, +420 573 500 082

Written job applications with structured curriculum vitae can be sent
- on e-mail: lehkozivova@aev.cz
- or you can use form below.

We will always contact you and discuss more details.

Elektromechanik (operátor výroby - montážní práce - dělnické profese ve výrobě)

Náplň práce:
ruční a mechanická montáž součástek a dílců, manipulace se součástkami a dílci, obsluha poloautomatického testování, značení dílců apod. – vše dle technicko-výrobní dokumentace.

Požadujeme:
- střední vzdělání (vyučen) obor elektromechanika výhodou, ale ne podmínkou,
- praxe ve výrobně-montážních firmách výhodou, ale ne podmínkou, zaučení provádíme v rámci zácvikového programu.
- manuální zručnost, dobrý zrak, kvalitu, požadovaný výkon, spolehlivou docházku, loajalitu k firmě
- plný úvazek 7,5 hod. denně ve dvousměnném provozu

Nabízíme:
- zázemí stabilní tuzemské firmy a pěkné pracovní prostředí
- počáteční pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení a zákonného přechodu na dobu neurčitou
- mzdu odpovídající výkonu v úkolové normě a 100% kvalitě (orientačně od 93,- do 112,- Kč za hodinu)
- příspěvek na stravování 75%, 5 dnů indispozičního volna ročně a jiné zaměstnanecké výhody a bonusy

Elektromechanik (operátor výroby - práce s ručním pájením a vizuální kontrolou - dělnické profese ve výrobě)

vizuální kontrola zapájených dílců, ruční pájení mikropájedlem, manipulace se součástkami a dílci apod.. – vše dle technicko-výrobní dokumentace.

Požadujeme:
- znalost ručního pájení, manuální zručnost, dobrý zrak, kvalitu, požadovaný výkon, spolehlivou docházku, loajalitu k firmě

Nabízíme:
- mzdu odpovídající výkonu v úkolové normě a 100% kvalitě (orientačně od 103,- do 123,- Kč za hodinu)

HW Designér

Who are we looking for?

We are looking for a person who has initiative in his work. A person who is technologically based, likes to create new things and will not miss any challenge. Who can work individually, take part of responsibility, work in team and participate in some projects.

Job description:

Design of new electronic devices

Firmware development cooperation

Participation in some projects

We require:

Knowledge of Altium Designer or similar SW for PCB design

Orientation in design of analog and digital technology

Analytical and conceptual thinking

Programming of microcontrollers (C) , knowledge of object programming is an advantage

Ability to team and individual work, loyalty

Good English

Education in electrotechnical profession

- on e-mail: lehkozivova@aev.cz